STŘÍPKY
Poslední bruslení Soviček 23. 2. 2021
Vánoce u Soviček 2020
S dětmi jsme si prosincové čekání na Ježíška zpříjemnili bruslením na zimním stadionu, kam jsme docházeli dvakrát týdně. Ve školce jsme pak pekli cukroví, vyráběli betlémy, hvězdičky, komety, vánoční řetězy a všemožné ozdobičky na vánoční stromeček...
Děkujeme všem rodičům Ježíškům, kteří darovali do školky vánoční dárky pro děti.
Páteční opékání
Je pátek, počasí venku není nejhezčí a zahrádka je navíc celá rozkopaná bagrem. Jako začátek dne to nezní hezky, ale i tak jsme se rozhodli, že se pokusíme dětem den zpříjemnit něčím alespoň trochu netradičním. A když se spojí dva učitelské mozky dohromady, zaručeně vymyslí nějakou sofistikovanou "blbůstku". Celý měsíc nás provází téma les a s tím je samozřejmě hodně spojen i pobyt v přírodě. Využili jsme toho, že moderní doba vše miniaturizuje a přenesli jsme dětem kousek tábornictví dovnitř do školky. Vznikly tak malé ohýnky z čajových svíček nad kterými se děti na malých klacíkách ze špejlí mohly opéct malinkaté marshmallow. Vše se samozřejmě událo pod přísným hygienickým i bezpečnostním dozorem, takže se malým táborníkům v jídelně nic nestalo a ještě si užili poměrně netradiční dopoledne.
Oldřich Jan Červenka, DiS.
Nemocnice pro naše kamarády
Ve čtvrtek 13. 2. 2020 se naše školka proměnila v nemocnici pro naše plyšové kamarády. Navštívila nás zdravotní sestřička z dětského oddělení Masarykovo nemocnice v Ústí nad Labem Stanislava Vobecká a pomohla nám zorganizovat pro děti projektový den. Cílem bylo pomoci dětem zbavit se obav z „bílých plášťů“ a připravit je na možnost ošetření v nemocnici či v ordinaci. Děti si s sebou do školky přinesly svou oblíbenou plyšovou hračku, pro kterou vymyslely nějakou nemoc nebo zranění. Některé děti byly vzorně připraveny již z domova a do školy si přinesly také bílé pláště a doktorské kufříky. Samy se tak postavily do role doktorů, doktorek nebo zdravotních sestřiček. Pomocí obrázků se seznámily s tím jak vypadají nemocnice, ordinace a lékárny. Formou hry se dětem přiblížila představa o povolání doktorů či zdravotních sester, díky čemuž pochopily, že není potřeba se doktorů bát. Velká část společné debaty byla věnována také prevenci vzniku nemocí – zejména správným hygienickým návykům. Děkujeme moc mamince Gábinky za její návštěvu ve školce a zpestření vzdělávání dětí.
Hana Dejová
Spolupráce se záchranáři v MŠ
Celým měsícem lednem nás ve školce provázelo téma „Lidské tělo“. Již v loňském roce jsme navázali spolupráci s manželi Vaisovými, kteří pracují jako záchranáři Ústeckého kraje. Pro děti si v dopoledních hodinách připravili projektový den s názvem „Moje tělo a bezpečí“. Děti se zde dozvěděly něco o krizových situacích a jak v těchto případech správně reagovat, poznávaly orgány v lidském těle s pomocí plyšové makety lidského těle Elišky a dokonce si i mohly vyzkoušet základy první pomoci a masáž srdce na maketě lidského těla. Po této společné aktivitě následovaly dílničky, kde si děti mohly vyrobit „Mozek“ a nebo „Dýchací soustavu“ za pomoci igelitových pytlíků a brček.
Druhá část pak patřila besedě pro „dospěláky“. Setkání rodičů a přátel školy bylo naplánováno na podvečerní hodinu, aby si účastníci mohli v klidu besedu užít a bylo pro ně připraveno i drobné občerstvení. Naši lektoři seznámili rodiče se základy první pomoci a se zásadami, které jsou důležité při volání dispečinku ZZS. Nejdelší čas ale zabralo téma akutních stavů u malých děti. Rodiče se dozvěděli o tom, co dělat, když mají kriticky nemocné dítě, jak to rozpoznat a jak v takovém případě postupovat. Celá beseda byla plná názorných a poslechových ukázek a byl i velký prostor pro dotazy ze strany rodičů.Obě besedy byly velmi povedené a všichni účastníci odcházeli plni nových informací. Této spolupráce si velmi ceníme a moc manželům Vaisovým děkujeme.
Bc. Veronika Plachtová
Vánoční tvoření
Rodiče s dětmi mohli přijít načerpat pohodovou atmosféru do školky již po první adventní neděli. Prostory byly již nazdobeny a všudypřítomnou vánoční atmosféru dokonale doplnil živý vánoční strom uprostřed chodby, za jehož věnování velmi děkujeme rodičům Svobodovým. Zněly vánoční koledy, voněla vanilka. Na programu bylo mnoho zajímavých činností. Vedle výroby lucerniček, během které se kreativně vyřádily především maminky, si všichni vyzkoušeli také tradiční zdobení perníčků cukrovou polevou. Perníčky jsme napekli s dětmi několik dní dopředu v součinnosti s maminkami, které poskytly suroviny. Na programu byla také výroba dalších vánočních předmětů např. andělíček z dýhy, skládané vánoční hvězdičky, vyšívání stromečku do kartonu nebo výroba vánočních ozdob na stromeček. Důležité pro nás bylo, aby veškeré předměty vyráběné na vánočním tvoření byly vyrobeny především z odpadového materiálu jako např. ze zbytků dýhy, ze zavařovacích sklenic, obalových materiálů, či aby se vyrábělo z přírodnin, případně z toho „co dům dal“. Jako správná ekoškolka jsme chtěli, aby celá akce měla environmentální přesah a motivovala k tvoření i po jejím skončení a především pak k „znovuvyužívání starého“. Vánoce jsou nádherné období roku, kdy trávíme čas s rodinou a přáteli, ale zároveň je to také doba, ve které produkujeme velké množství odpadu. Lidé utrácí nejen za dárky, ale také za množství dekorativních předmětů. Mnohdy zbytečně. Protože jak jsme se přesvědčili již mnohokrát, v Povrlech žijí velmi kreativní a šikovní lidé. A právě trocha kreativity stačí k tomu, abychom snížili dopad těchto nejvýznamnějších křesťanských svátků na životní prostředí.
A jak tedy můžeme snížit produkci odpadu během Vánoc? Tak například…
1. Ručně vyrobené dárky a zážitky potěší nejvíc.
2. Při balení vynechte tradiční balící materiály. Dárky můžete krásně zabalit i do znovupoužitelných materiálů – např. látek, opakovaně použitelných tašek, novinového papíru. Běžně dostupný balicí papír je velmi často nevhodný k recyklaci. Obsahuje plastové a kovové části a nelze jej vytřídit do běžného papíru. Místo stuhy použijte přírodní provázek, přidejte smrkovou větvičku, šišku, vystřiženou vločku…
3. Nekupujte stále nové ozdobičky na stromeček, ale vytvořte si s dětmi vlastní recyklovatelnou a kompostovatelnou výzdobu pomocí přírodnin, papíru, sušeného ovoce…
5. Říká se, že Vánoce jsou svátky obžerství. Udělejte to letos jinak. Základem neplýtvání je nekupovat jídlo, které nejste schopni spotřebovat.
Bc. Kateřina Trsková
Princový a princeznovský den
Neexistuje asi žádné dítě, které by se na jeden den rádo nestalo nějakou postavou, která žije na zámku. A to našim dětem splnila opravdová princezna z Pohádkové kovárny v Selibově u Písku, která navštívila naši školku a na jeden den ji proměnila na zámek. Ve školce se tak objevilo plno princezen, princů, rytířů nebo dokonce i draků. Ale protože zámek netvoří jen vznešené obyvatelstvo, bylo po celý den pro děti připraveno spoustu zajímavých úkolů. Na zámku nebylo všechno vždy jednoduché a tak si děti vyzkoušely třeba praní prádla na staré valše nebo poznávání starých předmětů, které se používaly v kuchyni. Mletí kávy na starém mlýnku, drcení voňavého koření ve velkém hmoždíři nebo vyšívání krásných šatů byl pro děti taky zajímavý zážitek. Každý si také odnesl na památku krásnou masku, kterou si sám nazdobil. Všechno snažení samozřejmě vyvrcholilo zámeckým bálem, při kterém se děti pobavily u poslechu známých písniček z českých pohádek a společném tanci. Tímto bychom chtěli poděkovat Tereze Procházkové za krásný den ve školce a za spoustu materiálu pro děti, který nám přivezla.
Bc. Veronika Plachtová
Uspávání broučků
Setkání dětí, rodičů i přátel školy bylo naplánováno v čase, kdy se lesní zvířata i broučci pomalu ukládají k zimnímu spánku. Rodiče společně s dětmi vyráběli nebo vybírali kostýmy broučků a berušek a světelné lampionky na průvod několik dní dopředu. V 16:30 před školku dorazilo opravdu mnoho broučků. Společně jsme se vydali na lampiónový průvod obcí. Cílem bylo posvítit na cestu do domečků všem hmyzím kamarádům, kteří jsou pro přírodu nepostradatelní. Broučkové běhali sem a tam, dokud se nesetmělo. Lampiony svítily a v šeru se objevili i velcí brouci – včelka, beruška, kobylka a Ferda Mravenec, kteří děti lákali na lampionky osvícenou zahrádku k hledání pokladu. V pokladu byl zápich berušky pro každého a také pohádka z repertoáru loutkového divadla. Ještě před pohádkou byla na programu společná večeře v prostorách mateřské školy. A protože tradice je tradice - shlédli jsme i letos vtipnou a poučnou pohádku „Broučci“, kterou nám přijelo zahrát Sváťovo divadlo. Po skončení kouzelného večera některé děti zůstaly ve škole také přes noc.
Bc. Kateřina Trsková
Geocaching aneb po stopách skřítka Lesoně
Geocaching je celosvětová hra na pomezí turistiky a sportu. Děti během procházky zdokonalovaly lokomoci těla chůzí v terénu, procvičily své znalosti při rozpoznávání stromů a přírodnin, seznámily se s mapou a GPS navigací, podle které hledaly poklad. S každým nálezem byl spjat vždy nějaký úkol nebo hádanka. Tato outdoorová aktivita měla dětem ukázat možnost, jak lze trávit volný čas a inspirovat rodiče k víkendovým výletům s hledáním tzv. „kešek“. dětí. Tento den byl zorganizován se značným zapojením tatínka Jana Kyrala, který pro děti připravil cca 5 km trasu s pěti stanovišti. Za spolupráci velmi děkujeme a těšíme se, až společně zase vyrazíme. Úkoly na stanovištích byly vymyšleny tak, aby se jejich prostřednictvím přiblížilo dětem prostředí lesa a byly motivovány k tomu na chvíli se zastavit a vnímat les všemi smysly. Děti projektový den hodnotily s nadšením. Z pedagogického hlediska byl projekt velmi bohatý na vytváření situací, prostřednictvím kterých děti nenásilnou formou opakovaly či získávaly nové informace.
Bc. Kateřin Trsková
Keramika s maminkou Janou Baštovou
I v letošním školním roce spolupracujeme s maminkou Emillky, která je velmi šikovnou keramičkou. Své znalosti o postupech práce předává dětem pravidelně jednou měsíčně během tvoření nejrůznějších krásných výrobků. Pracovat s hlínou je činnost u dětí velmi oblíbená a představuje nejen příjemnou obměnu k obvyklým výtvarným aktivitám. Její klady jsou nesporné. Práce s plastickým materiálem má obrovský relaxační až terapeutický účinek. Do práce jsou zapojeny všechny smysly. Všechny smysly se pak mohou účastnit i vnímání výrobku. Materiál má obrovské vyjadřovací schopnosti, které jsou limitovány pouze kreativitou dětí a jejich dovednostmi. Této spolupráce si velmi ceníme a děkujeme, že za námi Janičko chodíš a stáváš se tak součástí dění v mateřské škole.
Bc. Kateřina Trsková
Podzimní den u lesních skřítků v Samorostu
Podzimní den se konal v Panském lese v Proboštově, který je velmi rozmanitý, co se týče druhů stromů, hub, rostlin i zvířat. V jeho středu je malý rybníček, sousedí s farmou a na jeho okraji je také lesní mateřská škola, která disponuje dvěma maringotkami. A právě tam jsme se brzy ráno přesunuli autobusem. Lesem nelesem děti potkávaly různé lesní skřítky, u kterých se mnohého naučily. Přirozenou cestou získávaly poznatky o živé a neživé přírodě . Pojmenovávaly a popisovaly druhy stromů a keřů. Rozšiřovaly si poznatky o přírodních jevech (jak se tvoří mlha, proč se barví na podzim listí, proč opadává listí, kde se bere jinovatka atp.) Dostatek prostoru jsme věnovali také volným hrám dětí v přírodě a tvoření výrobků z přírodních materiálů. Děti se např. učily bezpečné práci s ruční pilkou, stavěly domečky z přírodnin, vyráběly lapače snů z toho, co v lese našly, sbíraly různé druhy listů (dub, javor, topol, vrba atp. ) a pomocí izolepy, lepíků a nůžek vytvářely přírodní listnaté vitráže do připravených vystřihovánek..
Bc. Kateřina Trsková
Po stopách Kuchty Buchty
V sobotu 12. října jsme se s dětmi ze školky a jejich rodinami vydali po stopách Kuchty Buchty. Tenhle malý proradný skřítek, nesoucí jméno podle jediného jídla, které sní, vyraboval školkovou spíž a s našimi zásobami zmizel v lese. Děti se tedy v sobotu ráno sešly ve školce a společně se svým dospělým doprovodem vyrazily do přírody, aby ukradené zásoby ukořistily a přinesly zpět. Správnou cestu jim ukazovaly rozvěšené barevné fáborky. Aby hledání nebylo tak jednoduché, musely děti cestou plnit různé úkoly a všichni jsme tak měli možnost přiučit se něco nového. Dozvěděli jsme se například jaký je rozdíl mezi surovinou a potravinou, či odkud se vůbec ty suroviny v naší školce berou. Děti nám řekly, co ví o pitném režimu ve školce, jestli si čtou jídelníček, nebo napráskaly učitele, jestli s nimi jí u stolu a jestli by o to vůbec stály. Úkoly jsme se tak pomalu prokousávali až pod kopec Kozák, kde se Kuchta
Buchta utábořila. Zcizené suroviny u sebe už neměla. To ale nikomu nevadilo, protože z nich upekla buchtu, která nám to všechno vynahradila, a ještě nás posilnila na výstup na Kozák. Pak už nás čekal jen sestup dolů a jako oslava úspěšného pátrání pečení buřtíků na zahrádce školky.
A Kuchta Buchta? Děti se shodly na tom, že je krásná, ale má prý velký zadek, tak se rozhodla s námi pobýt ve školce a dozvědět se něco více o zdravém stravování. Putovat bude také o víkendech z rodiny do rodiny, kde bude pátrat po nových dobrotách. Tak snad budeme mít brzy plnou kuchařku zdravých receptů…
Oldřich J. Červenka, DiS.
Výlet do Mirákula
Na konci školního roku jsme spojili síly s první třídou ZŠ a 11. 6. vyrazili do zábavného parku Mirákulum v Milovicích u Prahy. Bylo skvělé vyrazit na výlet opět s dětmi, které ještě v loňském roce chodily k nám do mateřské školy. Pro budoucí prvňáčky bude přechod do družiny díky těmto akcím naprosto přirozený, protože se již nyní znají s dětmi i s paní družinářkou. Výlet byl perfektní tečkou na závěr školního roku. Jak pro děti, tak rodiče i učitele, kteří se shodli, že to byl nejhezčí výlet, na kterém kdy byli. Děti mají jasno, příští rok chtějí jet znovu :) A jak se jim tedy líbilo?
Leontýnka: "V Mirákulu bylo moc hezky. Nejvíc se mi líbil hrad a také jezdící lanovka."
Ninuška: "Vodní svět byl super. Chtěla bych tam jet znovu. Bylo to tam fakt hezký. Moc sem se tam těšila."
Gábinka: "Mně se líbil vodní svět a také jak jsme jeli tunelem do podzemí."
Baruška: "Líbil se mi hrad a také zvířátka, která tam žijí."
Soňa Pičmanová (maminka Valinky): "Bezvadná akce, bylo vidět, že si to děti užívají. Je perfektní, že na takové akce můžou jet i rodiče. Byl to moc pěkně strávený den a byla legrace. Máme nejlepší paní učitelky ve školce."
Pečujeme o poníky
V pátek 15. 6. 2019 navštívily děti p. Lenku Pasternakovou, která v obci chová mini poníky. Přinesli jsme jim pár dobrůtek a p. Pasternaková dětem vyprávěla odkud poníci pochází, co mají rádi a jak o ně člověk musí pečovat. Poté vyvedla všechny tři poníky ze stájí a předvedla dětem jak se správně hřebelcuje srst a čistí kopyta. Děti se nadšeně hrnuly do práce a všechny tři poníky řádně vykartáčovaly jemným kartáčem, rozčesaly hřívu a ohon a s pomocí speciálního háčku vydloubaly z kopyt kamínky. Děti poníky také nakrmily a vyvedly na pastvu. Děkujeme tímto p. Pasternakové za krásně strávené dopoledne, během kterého se děti na zvíře pouze nekoukaly či jej pouze nehladily. Naopak byly vtaženy do práce a naučily se něco o péči, kterou si ihned mohly vyzkoušet. Díky tomu byl jejich zážitek z kontaktu s poníky mnohem intenzivnější.
Bc. Kateřina Trsková
Jóga pro děti ve školce i na zahrádce
Jóga se stala součástí každodenních pohybových činností dětí téměř okamžitě, jakmile jsem s ní děti seznámila. Je totiž ohromně zábavná a pro děti atraktivní. Plná fantazie a možností. Prostě ideální způsob jak motivovat všechny děti k pohybu, a to dokonce i ty s nedostatkem energie či naopak děti s příznaky ADHD. Velmi dobře prospívá i dětem s alergiemi či s různými zdravotními problémy. Děti při ní získají nejen větší pružnost, pohyblivost, pevné svaly, lepší držení těla, ale zlepší také koordinaci a smysl pro rovnováhu. Jógové polohy vycházejí z dynamických pohybů nejrůznějších zvířátek či věcí. Děti jsou přirozeně zvídavé a mají barvitou představivost, díky níž dovedou s nadšením napodobovat cokoliv. Provádí se dechové techniky a děti se tak učí relaxaci, která má velmi pozitivní vliv na jejich emoce a psychický stav. Jóga je nesoutěživá. Je přátelská. A děti ji milují.
Bc. Kateřina Trsková
Školka v pohybu
Na jaře 2019 v Povrlech vznikla perfektní spolupráce mateřských škol s TJ Povrly, zejména pak s Lukášem Vobeckým, který pravidelně připravoval pro děti z mateřských škol tradiční sportovní hodiny na fotbalovém hřišti. Díky jeho hrám a překážkovým drahám děti velmi aktivně rozvíjely lokomoci těla. Pochodovaly, běhaly slalom, podlézaly, přeskakovaly, zlepšovaly se v házení a chytání míče, kopání na branku… Celý projekt pak vyvrcholil Sportovním dětským dnem ve čtvrtek 30. 5. 2019, během kterého děti soutěžily a získaly dokonce i zlaté medaile. Ti nejlepší pak i věcné dárky. Velmi děkujeme Lukášovi a celému klubu za parádní sportovní programy, které si užily jak děti, tak paní učitelky.
Bc. Kateřina Trsková
Pochop přírodu
31. 5. 2019 přijel do mateřské školy myslivec Pavel Wolejník s liškou obecnou - Miou. Mia je ochočená a zvyklá na děti, nechá se pohladit a krade bačkůrky. Zvíře, které mnoho lidí považuje za škodnou či za nebezpečnou je také velmi užitečné. Za jeden den dokáže liška hravě ulovit 20 hlodavců. A to v lese i na poli. Její záliba v odnášení slepic je k zlosti. Není však její přirozeností. Je velmi plachá a k lovení drůbeže ji většinou donutí nedostatek potravy. Nutno říci, že její přemnožení je výsledek lidské práce. Právě přičiněním člověka neměla v českých lesích dlouho přirozeného nepřítele – vlka či medvěda. Děti si s myslivcem připomněly, co znamená slovo všežravec či savec. Dozvěděly se, proč má liška např. tak chlupatý ocas nebo dlouhý úzký čumáček. Cílem programu byla pak především prevence a seznámení s principy bezpečného a správného chování v lese a při setkání s divokým zvířetem. Za zmínku stojí, že se na našem území od roku 2002 nevyskytl v případě lišek žádný pozitivní případ vztekliny.
Hana Dejová
Sovičky na výletě na hasičské a záchranné stanici a heliportu
Ve školce máme moc hodné rodiče, kteří mají zajímavé povolání, tak jsme se společně vydali za nimi do práce hned na dva výlety. Nejdříve jsme se vydali vlakem do Děčína na hasičkou stanici za tatínkem Vinýska Dlouhého. Ten nás provedl celou stanicí, ukázal nám spoustu místností, které hasiči potřebují a pověděl nám mnoho zajímavých věcí. Seznámili jsme se s hasičskými obleky a k čemu přesně slouží, viděli jsme posilovnu nebo třeba hasičskou tyč. Nejvíce nás samozřejmě zaujala garáž, kde jsme si mohli prohlédnout spoustu hasičských vozů, nejen zvenku, ale i zevnitř. Nakonec jsme dostali krásné hasičské omalovánky.
Na druhý výlet jsme jeli vlakem do Ústí nad Labem na záchrannou stanici za rodiči Barušky Vaisové. Už cesta byla dobrodružstvím, protože jsme museli použít městskou trolejbusovou dopravu. Na stanici jsme si prohlédli sanitky zaparkované v garáži, kde jsme si mohli nechat změřit, jak dobře nám funguje srdíčko nebo si prohlédnout vnitřek sanitky. Dokonce jsme zjistili, že i skřítku Odpadlíčkovi srdíčko tepe správně. Protože umíme být potichu, vzal nás tatínek i na dispečink, kde jsme se dozvěděli co dělat, když si potřebujeme přivolat pomoc. Nakonec nás čekal největší zážitek, vydali jsme se na heliport, kde jsme si zblízka mohli prohlédnout opravdový záchranářský vrtulník. Pan záchranář nám pověděl mnoho zajímavostí, například už víme, za jak dlouho doletí vrtulník až do Děčína nebo jaká je většinou posádka vrtulníku.
Po této návštěvě už víme, že kdyby se nám náhodou něco stalo, tak že se záchranářů ani hasičů vůbec nemusíme bát. Ještě jednou bychom tímto chtěli poděkovat rodičům Vaisovým a panu Dlouhému za to, že nám umožnili podívat se na tak zajímavá místa, kam se jen tak člověk nedostane.
Velké změny začínají od nejmenších.
Environmentální výchova je v Povrlech nedílnou součástí předškolního i základního vzdělávání a snahou každého učitele je se této oblasti věnovat hravě, kreativně a především smysluplně. Ideálně tak, aby všechny děti chápaly, co je smyslem, přišly se zaujetím domů a to, co se naučily ve škole, naučily také mámu a tátu. V budoucnosti pak žily se vší pokorou a ohleduplností k přírodě jako její součást.
V Ekoškolách se děti, učitelé a rodiče stávají partnery. Společně zlepšují mateřskou školu a její okolí. Děti se učí samostatně rozhodovat, promýšlet své činy, přebírat zodpovědnost a chovat se ohleduplně. Symbolická zelená vlajka zdobí již přes 130 škol v České republice a více než 17 000 škol po celém světě.
Je mou milou povinností oznámit všem, že jsme na základě auditu konaného 29. 3. 2019 poprvé získali MEZINÁRODNÍ TITUL EKOŠKOLY také pro naši mateřinku. Slovem „získali“, pak myslím především všechny děti, zaměstnance mš, přátele a rodiče, kteří nás podporují, pomáhají materiálně či se aktivně zapojují do dění, inspirují, motivují… Podmínkou k získání tohoto ocenění bylo výborné zvládnutí mezinárodní metodiky 7 kroků a realizace pozitivních změn ve škole i v okolí. Mnohé jsme již udělali, jiné teprve společně vymyslíme, zrealizujeme či zavedeme. Toto ocenění bereme jako signál toho, že jsme našli správnou cestu. Nejsme na jejím konci, ale na začátku. Slavnostní předávání mezinárodních titulů proběhne 18. 6. 2019 v prostorách Valdštejnského paláce Senátu PČR ČR v Praze.
Bc. Kateřina Trsková
Den Země
Den Země je možnost jak si připomenout, že bychom o svou planetu měli pečovat jako o to nejdražší. Láska k přírodě, ať živé nebo neživé přežívá v každém z nás. A je důležité si připomínat. Je důležité vnímat. Je důležité šířit. Je důležité spolupracovat.
Každoroční oslava Dne Země v mateřské škole Povrly sebou letos přinesla velmi milou spolupráci s Ekotýmem a žáky 9. třídy Základní školy Povrly, kteří společně s p. uč. Markétou Strnadovou naplánovali a připravili dopoledne plné eko-her a soutěží. Děti třídily odpadky do různobarevných popelnic, sázely hrášek do nových vyvýšených záhonků, bez zapojení čichu a zraku vyzkoušely své vlastní chuťové pohárky při ochutnávání různých druhů potravin, zahrály si na popeláře a závodily, kdo rychleji odveze na tatrovce plný valník petvíček, křídovými kresbičkami zdobily chodník vedoucí do školky a v neposlední řadě také aktivně chránily přírodu. Konkrétně se děti pustily do výroby hmyzích domečků, aby tak pomohly svým hmyzím kamarádům, kteří po celou sezónu nenápadně pomáhají naší úrodě. Doufejme, že se do domečků brzy nastěhují a my je budeme moci průběžně pozorovat. Speciální byl tento den také v tom, že jsme jej celý strávili venku. Maličko jsme porušili klasický režim školky a po obědě nešli odpočívat na lehátka, ale na zahrádku na deky pod koruny bříz, kde jsme pozorovali plující mraky, dýchali čerstvý vzduch a užívali si krásný jarní den. Velké díky celému Ekotýmu ZŠ za báječně zorganizovaný den.
Bc. Kateřina Trsková
Vyšli jsme si na Hrad Střekov
V pátek 26. dubna se vydaly děti ze třídy Soviček a Žabiček na turistický výlet na Hrad Střekov. Vlakem jsme se přesunuli do Ústí nad Labem. Na Střekovském nábřeží se děti posilnily připravenou svačinou a v dobré náladě, za krásného počasí se vypravily na cestu dlouhou 4 km. Po cyklostezce až ke zdymadlům se šlo z vesela, ale při pohledu na vysokou skálu, kde se tyčil hrad, některé děti rozbolely nožičky. Zalesněnou cestu k hradu však doslova vyběhly s nadšením, že už budou v cíli a konečně uvidí kostlivce.
Hradem nás provedla paní učitelka Káťa, která si pečlivě nastudovala zajímavé pověsti poutající se k historii hradu. Děti zvědavě prolézaly veškeré skulinky a zákoutí hradu. Po prohlídce se už děti nemohly dočkat připraveného kuřízku od naší skvělé kuchařky Vendulky. Čekala nás cesta zpět a tedy další 4km. Sluníčko svítilo, nožičky bolely. Představa, že na nás čeká v cíli zmrzlina, byla ovšem silnější a tak děti spořádaně ťapkaly zpátky na Střekovské nábřeží a dál až k hlavnímu nádraží. Pěší turistika je nejpřirozenější způsob, jak dětem přiblížit svět tak, aby mohly vnímat veškeré zvuky, odstíny barev, vůně, hru světel a stínů a vše ostatní, co nám naše planeta nabízí. Na konci výletu krokoměr hlásal úctyhodných 10 km. Parádní výkon.
Hana Dejová
Velikonoční jarmark "Děti dětem" - UNICEF
Ve čtvrtek 11. 4. 2019 se za slunečného, ale poněkud větrného počasí, konal v naší krásné obci velikonoční jarmark. Stánky praskaly pod tíhou nápaditých velikonočních a jarních dekorací, pochutnali jsme si na tradičních dobrotách a poslechli pěvecké vystoupení dětí, to vše při velmi příjemné atmosféře. Naši prodejci, od nejmenších až po nejstarší žáky, byli velice kreativní a své výrobky prodávali s obrovských zápalem a chutí. Ve chvilkách volna si ještě stihli vyrobit dárečky v dílničkách za pomoci studentek z UJEP. Kupní síla byla obrovská, příjemná, usměvavá a štědrá. Myslím, že jsme si den všichni užili a odcházeli jsme s velice příjemným pocitem, že se akce opravdu vydařila a přispěli jsme na dobrou věc. S radostí bych chtěla vykřiknout do světa, že jsme utržili neuvěřitelných 11 720 Kč.
Ty věnujeme organizaci UNICEF na očkování těch nejmenších. Zástupci této organizace si přijedou výtěžek převzít osobně, určitě vás budeme informovat, abychom si tuto slavnostní chvíli vychutnali společně, a nebude chybět ani Český rozhlas.
Velké poděkování patří všem, kteří se podíleli na této úžasné akci - Obec Povrly, ZŠ a MŠ Povrly, Rychlá, rota Povrly, Bowling Povrly, MŠ Dráček, ZUŠ Neštěmice, UJEP Ústí nad Labem, rodiče dětí, žáků a občané Povrlů, Domov důchodců Malešice, rybáři Povrly, Český rozhlas, paní Bucharová, Ilonka Rajtorová, Jaruška Paulů, paní Thořová, paní Burešová, pan Jirků, paní Červená, pan Fiala, paní Svobodová, paní Garčarová, paní Sedláková,fa Barbucha-pan Sosna, organizátorky Kateřina Kubíčková Pavlína Janichová a další…
Pavlína Janichová
Kamarádi skřítka Odpadlíčka
Odpadlíčka už u nás ve školce zná snad každý. Je to náš kamarád, který každý týden jezdí na výlety s rodiči i dětmi a zažívá spoustu dobrodružství, které rodiče zapisují do památníčku i s fotkami. Díky tomu se děti ve školce nenásilnou formou učí spoustu zajímavostí ze světa odpadu např. že účtenky nepatří do papíru, autovraky se rozebírají na součástky, které se znovu používají, ruličky od toaletního papíru se hodí spíše na tvoření než do modrého koše... Skřítek Odpadlíček je ve školce opravdu oblíben a téma je všudypřítomné. Dokonce i do dopisů pro Ježíška se přání „mít vlastního skřítka Odpadlíčka“ promítlo. Správného Odpadlíčka však nenosí Ježíšek. Správný Odpadlíček je vyrobený z toho, co dům dá. Vyrobený vlastníma rukama. Vlastním úsilím. A tak jsme tvořili. Krásné látky, stužky, knoflíky, pentličky, nitě, bavlnky.
Šikovné ruce maminek, tatínků a dětí. Fantazie a kreativita. Šicí stroje. A už není pouze jeden, ale celá parta. Jedna z dalších povedených tvořivých akcí nebyla tentokrát směřována pouze na děti, ale také na šikovné rodiče, kterých máme v Povrlech opravdu hodně. Někteří z nás zasedli k šicímu stroji po dlouhé době nebo zcela poprvé. Dne 4. března 2019 se tak ze starých zbytků a látek narodilo mnoho nových a originálních hraček. Co kus to unikát. V dnešní "spokojené době" dětem často nic nechybí. Pokojíčky mají plné hraček z hračkářství. Často hozených někde v koutě. Věřím, že právě díky tomu, že děti mohly být u procesu vzniku, vymýšlely jak bude jejich skřítek vypadat, stříhaly látky, přišívaly knoflíčky... a díky tomu, že TOUŽILY po tom mít svého Odpadlíčka, bude mít hračka v jejich srdíčku výhradní místo.
Nedávno jsem četla krátký článek od českého pedagoga Marka Hermana, autora knihy "Najděte si svého Marťana", který mě přinutil k tomu se zamyslet. A protože si myslím že se sem článek hodí, tak ho na závěr přikládám..ČLÁNEK ZDE
Bc.Kateřina Trsková
Baterkožrout a Víčkožrout
Ke skřítkovi Odpadlíčkovi přibývají kamarádi. Po celý leden děti nosily do školky odpadový materiál, z kterého jsme mohli začít tvořit naše pomocníky ve sběru odpadu. Nehezké popelnice jsme přetvořili na krásné žrouty. Na začátku února třída Soviček společně s paní učitelkou vyrobili Víčkožrouta, který nám sedí ve vestibulu a spokojeně požírá všechna víčka ze školky i z domova. Petvíčka do sběrného dvora sice nepatří, ale my s nimi máme velké plány. Pomůžou nám vyzdobit třeba zahradní domeček.
Na konci února se k Víčkožroutovi přidal i Baterkožrout, kterého tvořily Žabičky s pomocí paní učitelky. Recyklace baterií, stejně jako jakákoli jiná recyklace, je proces náročný — avšak vpravdě užitečný. Mimo ochrany životního prostředí a zdraví poskytuje recyklace baterií i energetické a materiálové úspory surovin. Jinými slovy recyklací získané suroviny mohou být levnější než těžba a stejně tak mohou být získány více takzvaně ekologicky. Je však zapotřebí co nejvíce baterií získat zpět. A tak, co Baterkožrout „sežere“, to se také dostane díky němu, tam kde se baterky správně zrecyklují.
Hana Dejová
Keramické tvoření
Starší děti z naší školky jezdily do keramické dílny vždy. A to až do Domu dětí a mládeže v Ústí nad Labem. Bohužel cesta byla pro malé dvouleté a tříleté děti ze třídy Žabiček hodně náročná a tak jsme hledali způsob, jak přenést keramiku do školky tak, aby si s hlínou mohly pohrát i ti nejmenší z nás. V letošním roce se nám povedlo navázat spolupráci s maminkou p. Janou Baštovou, která vytváří nádherná keramická díla, a která nám vytvořila keramickou dílnu přímo u nás v ateliéru. Pro děti si připravila vše potřebné, hlínu, krajky, vykrajovátka a společně vytvořili překvapení pro rodiče. Co může být pro rodiče nebo prarodiče krásnější, než když dostanou od dítěte vlastnoručně vyrobený dárek? Když se pod rukama z hroudy hlíny rodí zvířátko nebo miska, rozbíhá se dětská fantazie na plné obrátky a přirozeně se posiluje důvěra dětí v sebe sama a své schopnosti.
Mezi další přínos keramiky patří vytvoření vztahu k vlastní práci. Keramické tvoření je jeden z nejlepších způsobů rozvoje jemné motoriky, která je důležitá pro rozvoj psaní a kreslení. K tomu také připočtěme zlepšení mozkových funkcí díky zapojení obou mozkových hemisfér. Dochází k celkovému zklidnění a koncentraci, a proto je keramika vhodná i jako forma relaxace. A to nejen pro děti, ale i pro dospělé. Této spolupráce, která se nyní bude konat pravidelně každý měsíc si velmi vážíme a mockrát děkujeme p. Janě Baštové za její kreativitu, zápal a vstřícnost vůči naší školce.
za všechny děti i paní učitelky Natálie Žáčková
Canisterapie ve školce
V naší školce i škole se snažíme v dětech budovat kladný vztah k přírodě a ke zvířatům. Učíme je chránit přírodu, pečovat o zvířata a naše okolí, a to nejen konkrétními aktivitami praktického života, ale také v doplňkových environmentálních aktivitách. Proto jsme kontaktovali paní Jitku s pejsky Buráčkem a Viky, kteří k nám přijeli do MŠ ukázat jak takový canisterapeutičtí psi umí. Canisterapií se rozumí léčebný kontakt psa a člověka. Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude, kde se objeví. Naše děti se učily jak se bezpečně zachovat při kontaktu s cizím pejskem, jak mu správě podat pamlsek nebo jak pejska vhodně pohladit. S paní Jitkou a pejsky budeme nadále spolupracovat a těšíme se na jejich brzkou návštěvu.
Hana Dejová
Karneval na ledě
V Povrlech máme velkou výhodu a tou je, že se zde nachází zimní stadion, který má skvělou ledovou plochu na trénink bruslařských dovedností. Děti ze školky bruslení milují a proto se celou zimu pilně snažily. Nejdříve jen udržet rovnováhu na brusličkách a později i slalom nebo jízdu na jedné noze. Celé snažení vyvrcholilo v úterý 19. února karnevalem, který pro děti připravily paní učitelky. Jako každý rok i letos se sešla spousta krásných masek. Po ledě se proháněl například dráček, čaroděj nebo princezny. Děti ale čekalo plno bruslařských soutěží a nakonec si každý dojel pro medaili už bez „hrazdičky“, která pomáhá udržet rovnováhu. Děti si bruslení moc užívaly a vůbec jim nevadilo nosit batůžky s brusličkami tam i zpátky. Nakonec bychom chtěli moc poděkovat všem rodičům, kteří nám na bruslení pomáhali. Protože u nazouvaní brusliček a zapínání helmiček všem dětem se vždycky zapotíme. :)
Bc. Veronika Plachtová
Za kulturou do Divadla Rozmanitostí
Často nás ve školce navštěvuje Sváťovo loutkové divadlo s rozmanitým repertoárem klasických pohádek. Tentokrát jsme však za divadlem vyrazili my. Do Vánoc zbývalo už jen 10 dní a děti byly velmi natěšené na příchod Ježíška. Abychom si čekání zkrátili, vydali jsme se 14. 12. 2018 na dlouhou cestu autobusem až do Mostu. V Mostě mají totiž krásné Divadlo Rozmanitostí s uměleckým souborem opravdových herců, kteří nám zahráli humorné představení „Vánoce tří sněhuláků. Vyjížděli jsme ještě za tmy z autobusové zastávky pod školou. Pohodlně jsme se usadili na sedadla a nezapomněli jsme se připoutat. Ještě poslat pusu, zamávat a jelo se. Cesta byla plná zatáček, tak jsme si ji krátili povídáním o všem možném. Prohlíželi jsme si oknem okolí, poznávali známá místa a dopravní značky. Autobus nás vysadil kousek od divadla, a tak jsme si po cestě připomněli základní pravidla chování pro chodce na ulici a při přecházení silnice. V divadle jsme se nasvačili a mohli se jít posadit do hlediště. Humorné pohádka o veselé přípravě štědrovečerní hostiny v nebi pobavila nejen děti. Sv. Petr, andělíčci, kteří ujídají cukroví a jejich kamarád čertík, který přišel za nimi, protože se Štědrý den v pekle neslaví. Vánoční stromeček, cukroví, kapr, vánočka, zlaté prasátko, koledy, bramborový salát a samozřejmě předávání dárků nechybělo. Sv. Petr andělům, čertovi i dětem nadělil loutkovou pohádku 'O třech sněhulácích', která vyprávěla o jejich životě ve městě. Herci i loutky sněhuláků nám přiblížili vánoční zvyky a tradice, navodili ještě silnější vánoční atmosféru a také nám připomněli pravidla slušného chování ve společnosti.
Návštěva divadla má pro děti velký přínos. Samotné prostředí vede k zaujetí, díky kterému děti pozorně poslouchají a se zájmem sledují uměleckou reprodukci, která jim na dlouho zůstane v paměti. Učí se být v klidu a ocenit umění jiných lidí. Divadlo obohacuje a rozvíjí slovní zásobu i slovní projev dětí a motivuje je k vlastnímu dramatizování příběhů, které si pamatují nebo těch, které si samy vymýšlí. Ve školce k tomu děti mají množství loutek – nádherné maňásky z dílny „Ostrov dobré nálady“, malované dřevěné ploché loutky, prstové loutky, shora vedené tyčové loutky, velké množství převleků a čepiček. A pohádky si tak díky tomu nejen čteme, ale také hrajeme a vymýšlíme. Do party účastníků zájezdu se přidaly i maminky Valinek – p. Pičmanová a p. Brožová. Věříme, že se jim představení plné vtipných dvojsmyslů líbilo a povypráví o něm ve školce i jiným maminkám nebo tatínkům, aby nás příště do divadla jelo ještě více. Kulturních zážitků není nikdy dost. A je třeba ukázat dětem cestu k něčemu, co může obohacovat jejich život od dětství až ke stáří, pozitivně ovlivnit jejich osobní život, fyzické i mentální zdraví.
Natálie Žáčková, 22. 12. 2018
Ježíšek ve školce
Každým rokem je u nás zvykem, ještě než se všichni rozutečeme na vánoční prázdniny, že i naši školku navštíví Ježíšek. Už na začátku prosince mu společně píšeme dopis, co nového a zajímavého by nám udělalo radost. Celý prosinec pilně vánočně zkrášlujeme školku, snažíme se být hodní a nakonec zdobíme stromeček. Nejraději ale máme plnění úkolů z adventního kalendáře, který nám připravil sám Ježíšek. Každý den si takto procvičujeme různé dovednosti nebo se dozvídáme něco nového. Ježíšek nám nezapomněl přibalit do každého balíčku nějaké zdravé dobroty jako jsou oříšky nebo sušené ovoce, aby nám ten prosinec rychleji ubíhal. Poslední čtvrtek před Vánoci jsme se konečně dočkali a při svačině jsme uslyšeli zvonění zvonečku. Plni očekávání jsme vyběhli schody a našli pod stromečkem hromadu dárečků. Ježíšek byl opravdu štědrý a donesl nám například nový mikroskop a různé věci na zkoumání do centra „Pokusy a objevy“, knížky pro Albi tužku i na čtení, pomůcky na cvičení, stavebnici nebo domeček, do kterého se můžeme schovat a mnoho dalšího. Ze všeho jsme měli velikou radost a celý den jsme si pak jen hráli s novými hračkami a nechtěli nic jiného dělat. Chtěli bychom moc poděkovat rodičům, kteří nám takto bohatého Ježíška umožnili a přinesli dětem zabalené dárečky a také rodičům Leontýnky, že nám darovali živý stromeček ze zahrádky, který voněl po celé školce a čokoládovou kolekci ozdob, na které si děti moc pochutnaly.
Bc. Veronika Plachtová, 21. 12. 2018
Putování skřítka Odpadlíčka
Není žádným tajemstvím, že součástí zdejší základní EKOškoly, která úspěšně již řadu let realizuje ekologický program vzdělávání je také mateřská školka. Méně se však ví, že se v ekologickém vzdělávání dětí pouze „nevezeme“, ale jako mateřská škola jsme se již v roce 2016, brzy po vytvoření metodiky Ekoškoly pro předškolní vzdělávání, zapojili do sítě zeleně smýšlejících mateřinek. V letošním školním roce se, doufejme, naše zapojení promění v ocenění titulem Ekoškolka. Konečně jsme se totiž odhodlali a přihlásili jsme se k auditu a v březnu nás navštíví auditor s koordinátory, aby si popovídali s p. učitelkami, s dětmi, s rodiči a posoudili, jestli si zasloužíme být navrhnuti k získání mezinárodního titulu Ekoškolka. Skřítek Odpadlíček nám určitě pomůže. Ono to totiž není jen tak. Každá správná ekoškolka pracuje podle mezinárodní metodiky 7. kroků a snaží se z dětí vychovávat malé ekology. A tak má taková školka svůj ekotým, který si vytváří soubor pravidel zvaný „Ekokodex“, analyzuje, plánuje, hodnotí, informuje… V posledním zmiňovaném nám velice pomáhá právě skřítek Odpadlíček, kterého jsme na začátku října vystopovali pod Kozákem. Od té doby putuje víkend co víkend z rodiny do rodiny a výletuje po celé ČR, a dokonce už byl i na Slovensku. Cestou zažívá samá dobrodružství. Byl např. na nejvyšší české hoře Sněžce, v Zoo, v Techmánii, jel lodí, dokonce měl i autonehodu a podíval se na vrakoviště. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Do školky se nám vrací s deníčkem a popisem zážitků a se spoustou zajímavostí. Věděli jste, že pokladní účtenky nepatří do papíru? Ani plata od vajíček nebo ruličky od toaletního papíru. Že plastová lahev se v přírodě rozkládá více než 500 let? My ne, ale díky skřítkovi už to víme J A protože je skřítek opravdový fešák a spousta dětí by si ho přála mít i doma. Plánujeme během dlouhých zimních večerů ve školce uspořádat dílničku, kde si rodiče s dětmi budou moci ušít vlastního skřítka Odpadlíčka. Věřím, že ten původní bude mít spoustu nových kamarádů, kteří budou také cestovat a vyprávět ve světě o jedné malé školce, kde je spousta malých šikovných ekologů. Putování skřítka Odpadlíčka můžete sledovat všichni tady na webových stránkách v záložce EKOŠKOLKA.
Bc. Kateřina Trsková, zástupkyně ředitelky pro MŠ
O člověku
Během listopadu jsme se s dětmi ze třídy Soviček zaměřili na objevování lidského těla. Do třídy nás přišel navštívit kostlivec ze základní školy a také Pepan, díky kterému víme, jak to vypadá "uvnitř" nás. Často jsme Pepana "operovali" a snažili se pacientovi poskládat vnitřní orgány v těle tak, jak by to správně mělo být. Vnitřní orgány umíme nejen umístit a pojmenovat, ale také popsat jejich funkci v těle. Sice jednoduše, ale výstižně. Pomůckou nám byly přezdívky, které jsme některým orgánům dali, např. počítač, pumpa, čistička, cisterna, odpadní trubky... Díky tomu se nám podařilo lépe porozumět tomu, jak lidské tělo funguje.
Děti vědí, že je důležité mít se rád, stejně jako je důležité o sebe pečovat. Velmi dobře rozliší, co je pro naše tělo zdravé, a co mu škodí. V tom jsou opravdoví přeborníci. Nejistota v nich znenadání převládne ve chvíli, kdy se člověk začne ptát, co bys dělal/a, kdyby… (…jsi se ztratil/a v obchodě, …jsi byla s maminkou doma sama, mamince by se udělalo špatně a upadla by na zem,…kdybys objevil/a na zemi injekční stříkačku,…kdyby ti cizí člověk nabízel sladkosti, chtěl ukázat štěňátko.) Mimochodem je to výborná hra do auta, která děti připraví na situace, které se opravdu mohou stát. Právě zde bych chtěla znovu velmi poděkovat mamince Barušky Vaisové, která nás během listopadu dvakrát navštívila. Pro děti si připravila dvě besedy – nejprve o lidském těle a nebezpečných situacích a poté o základech 1. pomoci. K besedám si vypůjčila makety člověka od opravdových záchranářů, na kterých si děti mohly zkusit i masáž srdce J Na interaktivní tabuli si děti zahrály záchranářskou hru, u které se učily rozhodovat a jednat v krizové situaci, kdy jiný člověk potřebuje pomoc. V rámci videa, tak shlédly např. scénku, kdy chlapeček neposlechl tatínka a potají zbaštil bonbónek, který mu po chvilce zaskočil. Upřímně jsem se pár dní poté pobavila, když jsem viděla, jak buší panenku do zad, protože „se dusila“.
V rámci povídání o zdravém životním stylu a hygieně jsme se zaměřili také na péči o zoubky a dásně. S dětmi jsme ve školce nacvičovali techniku správného čištění jemným krouživým pohybem kartáčku, mírně nakloněným k dásni. Děti jsme se snažili vést především k pečlivosti, k čemuž jsme využili výborné Curaprox fialové tabletky k indikaci zubního plaku. Některé děti (možná všechny) u čištění zoubků často „lajdačí“, což fialové obarvení, které zmizí až po správném vyčištění, rychle odhalí.
Bc. Kateřina Trsková, 20. listopadu 2018
Uspávání broučků
Dne 7. 11. 2018 pořádala Mateřská školka při ZŠ akci jménem „Uspávání broučků“. Děti se dlouho těšily na tento velmi slavnostní den. Z pohledu maminky bylo velmi náročné vymyslet ideální kostým tak, aby odpovídal dětským představám a zároveň byl zajištěn tepelný komfort. Velice nás překvapila velká účast. Na akci se těšily nejen děti, které navštěvují školku, ale také jejich rodiče, sourozenci, kteří již chodí do základní školy či děti z okolí… Všichni dorazili v rozmanitých kostýmech. Před setměním se kolem školky začalo hemžit tolik broučků a hmyzu s rozsvícenými lampiónky, že ti opravdoví brouci byli jistě nadšeni, jak se kostýmy přiblížily realitě díky kreativitě rodičů a dětí. Vosy měly kuželovitá žihadla, všude poletovali motýlci a mouchy, mezi nimi lezli berušky, roháči, tesaříci a mravenci. Dokonce i z kočárků vyhlíželi malí broučci. Po pokynu Berušky a Brouka Pytlíka (nádherné převleky učitelek) děti předvedly malé pěvecké a taneční představení. Ve vzduchu se začala linout vůně smažených řízků. Všem se začali sbíhat sliny a začali se těšit na plánovanou společnou večeři.
Lampionový průvod, který následoval, vytvořil nádhernou barevnou cestu a radost dětí byla všudypřítomná. Procházelo se ulicí U Stadionu směrem k ulici Školní kolem potoka až k Sídlišti II. Cílem průvodu byla zahrada školky, před kterou nás čekala Včelka Mája a Ferda Mravenec (další převléknuté učitelky), kteří oznámili dětem, že na zahradě mají ukrytý poklad. Děti byly natěšené a šťastné. Všichni byli překvapeni a okouzleni, jak krásně byla zahrada osvětlená a vyzdobená. Bylo to nádherné a v tuto chvíli jsme si s manželem zašeptali, že je to přesně ten okamžik, co tvoří v dětství zážitky, a jaké máme štěstí, že naše děti toto prožívají. Poklad děti ve tmě našly neuvěřitelně rychle a všechny zajímalo, co skrývá. Najednou jsem měla pocit, že to hlavní, na co se malí broučci těší, má teprve přijít. A bylo to tak. Děti se těšily na řízky! A nejenom děti. I my rodiče jsme měli pocit, že si je zasloužíme.
Ve školce to v tu chvíli vypadalo jako v domečku pro broučky, Byla jsem velmi překvapená, v jak klidné atmosféře to probíhalo, a jak všechny děti tiše večeřely. Zakončit tuto povedenou akci přijelo „Sváťovo dividlo“ s pohádkou o Svatojanských broučcích. Toto divadlo znám už řadu let, ale shodla se celá rodina, že v návaznosti na předchozí události, bylo večerní představení nejkouzelnější a i my rodiče jsme si to užili. Některé děti zůstávaly po představení ve školce spát. Když jsem se zeptala druhý den své dcery: „Co se Ti líbilo nejvíce?“. Odpověděla: „Maminko, líbil se mi průvod a hlavně pyžamová party!“.
Závěrem bych chtěla poděkovat celému kolektivu Mateřské školky Povrly za jejich trpělivost, kreativitu, organizaci, ale hlavně za jejich nadšení tvořit dětem zážitky. Určitě si zaslouží poděkování také rodiče, kteří pomohli vytvořit dětem nádherné kostýmy, v kterých se cítili zajímavě a krásně. Zapojením všech vznikla klidná a veselá atmosféra. Největší pochvalu si zaslouží děti, protože všechny byly hodné, veselé a dokázaly nám všem, jak skvělá parta kamarádů jsou!
Bc. Jana Vaisová, maminka Barušky
listopad 2018
Navštívili jsme 1. třídu
Poslední říjnový den Sovičky navštívily kamarády v 1. třídě ZŠ. Společně s dětmi nás pozvala paní učitelka Mgr. Kateřina Kubíčková, které velmi děkujeme za skvělou ukázku toho, jak to v 1. třídě vypadá, co se tam děje, a v čem se škola liší od školky. Návštěva to byla parádní. Prvňáčci se proměnili na učitele a učitelky a sebevědomě řídili centra aktivit, která si pro nás přichystali. Sovičky, motivovány blížícím se Halloweenem, si vyrobily strašidlo z kapesníčku, strašidelný zápich, vybarvily si omalovánku, počítaly, třídily, poslouchaly strašidelný příběh, zazpívaly si písničku… Zkrátka, zažily krásný školní den, díky kterému se již nyní těší do 1. třídy i ti čtyřletí :))). Pro nás, paní učitelky, byla radost vidět zase „naše děti“, které teprve nedávno vyšly ze školky a především pak slyšet pochvalu od p. učitelky, že jsou všechny děti velmi šikovné a na 1. třídu vzorně připravené.
Bc. Kateřina Trsková, 2. listopadu 2018
Stopování skřítka Odpadlíčka
Dne 6. 10., v prosluněném sobotním dopoledni, se v rámci projektu Ekoškolka sešly děti navštěvující MŠ Povrly spolu se svými rodiči, sourozenci a někteří i v doprovodu svých pejsků, k vystopování skřítka Odpadlíčka. Ten si cestou na Kozí vrch připravil, s pomocí paní učitelek, nejrůznější otázky a úkoly týkající se tématu odpadů.
Ráno v 9 h. byly u školky rozdány instrukce, jak se takový skřítek správně stopuje, tedy po fáborkách, které za sebou zanechal. Z některých dětí se po zapůjčení digitálních fotoaparátů rázem stali fotoreportéři, kteří se s neutuchajícím nadšením vrhli na zdokumentování celé akce. Na vytyčené cestě nás čekalo celkem 10 zastávek, na kterých děti zodpovídaly nejrůznější otázky týkající se tématu odpadu obecně, ale také především v rámci školky – např. co a jakým způsobem recyklují, do jakých kontejnerů patří nejrůznější typy odpadů apod. Cestou stavěly kamenné mužíky, skládaly sluníčka ze žaludů a dokonce nám zazpívaly krásnou „odpadkovou písničku“. I rodiče nezůstali bez povšimnutí a vedle otázky, zda recyklují (a ruku zvedli všichni), na ně čekala tipovací soutěž, kolik tun sběrného papíru se podařilo shromáždit celé MŠ a ZŠ Povrly v minulém školním roce. Schválně, dokážete si tipnout i vy čtenáři…? Neuvěřitelných 27 180 kg! Ale zpět k našemu výletu, který se strmou cestou na „Kozák“ ubíral pomalu ke konci, kde na nás čekal v celé své ušité kráse skřítek Odpadlíček, který bude nyní putovat o víkendech po rodinách a zapisovat si eko postřehy do svého deníčku ve školce. A jako poslední úkol rozdal všem účastníkům ekoprocházky odpadkové pytle a ochranné rukavice, aby se cestou zpět pokusili sebrat pohozené odpadky a věci, které tady odhodili nezodpovědní lidé, kterým pojem ekologie, třídění odpadků a ohleduplnost k životnímu prostředí moc neříká… Bohužel jsme zjistili, že je takových stále dost. Chuť jsme si tak na závěr spravili společným posezením u ohýnku na školkové zahrádce, kde jsme si po náročné cestě rádi odpočinuli a doplnili síly opečenými buřtíky.
Děkujeme tímto celému personálu školky, který byl ochotný v sobotu opět přijít „do práce“ a pln entuziasmu celou akci zorganizovat. Na závěr mi proto dovolte citát Fredrika Backmana, který mluví dle mého za vše: „Tuto planetu jsme nezdědili po předcích, ale vypůjčili jsme si ji od svých dětí.“ Chovejme se takto alespoň ke svému okolí i my všichni!
Iva Mašitová, maminka Stáníka
říjen 2018
Matematickou pregramotnost dětí
rozvíjíme všelijakými způsoby - při kreslení, cvičení, při manipulačních hrách, při hudebce, při vaření.... Děti formou her poznávají číslice, množiny teček a puntíků, seznamují se se základními znaménky a výroky, geometrickými tvary, rozvíjíme představy o obsahu a objemu, učíme se odhadovat váhu, množství... Nedílnou součástí matematiky je i logické uvažování, které se snažíme rozvíjet o to víc. Přeci jen to s těmi maturitami z matematiky je posledních pár let jak na houpačce :)
Na první fotografii holky hrají hru, kterou děti odborně nazvaly "Kroužkovaná". Při hře se háže kostkou, a na papíře se kroužkuje právě tolik puntíků, kolik je puntíků na kostce. Zakroužkovaná pole mohou mít jakýkoliv tvar, mohou být rovná, ale i zahnutá. Vyhrává ten, jehož barva pastelky na papíře převládá. A víte, co je nejlepší? Ke hře stačí papír, tužka a kostka. Je vhodná do vlaku,
do letadla, ale i na doma.
Na druhé holky doplňují barvičky, tak aby na sebe logicky navazovaly.
Bc. Kateřina Trsková, říjen 2018
Písmenka našeho jména
Sovičky se postupně seznamují s písmenky ve svém jméně. Je fakt, že některé děti se umí podepsat již z minulého roku. A tak se snažíme nabízet vícestranné aktivity. Svá jména stavíme například z lega, ale i z jiných stavebnic nebo drobných dílků, modelujeme je z modelíny, píšeme do písku i na chodník, vyhledáváme je v knížkách i na chodbách školky... Většina předškoláků se již umí podepsat a poznat napsané své jméno. A kdo ještě ne, ten pilně trénuje při každém podepisování obrázku.
Bc. Kateřina Trsková, říjen 2018
Pečeme piškotový dort s maminkou
Holčičky ze třídy Soviček společně s maminkou Aničky Jelenové připravovaly Jablíčkový dort. Strouhaly jablka na struhadle, opakovaly, ale i se učily názvy kuchyňského náčinní. Věnovali jsme se bezpečnosti a opatrnosti při vaření na indukční plotýnce (kterou nám darovali do školky rodiče Pepíka Sedláka) a také dodržování správných hygienických návyků. Víme, že vzorně umyté ručičky jsou nejdůležitější a proto jsou i dětmi připravené dobroty "nejlepčejší". Mamince Aničky děkujeme, že si našla čas a přišla nám pomoct a zpestřit den svou přítomností do centra.
Bc. Kateřina Trsková, říjen 2018
Zdravé mlsání
Po celý září děti sbíraly v areálu školy vlašské oříšky, louskaly je a loupaly. Oříšky jsme nasušili a uskladnili ve sklenicích. Díky vlastní píli máme plno zdravého mlsání. Toho dobrého :) V září jsme se totiž shodli, že mateřská školka není místo, kde by dítko mělo dostávat bonbónky. Ač jsme to s nimi nikdy nepřeháněli, teprve letos jsme bonbónky "zakázali". Lépe řečeno, nahradili :) A nejen za oříšky, ale také sušené ovoce... Děti si velice rychle zvykly a společně díky rodičům ochutnáváme všelijaké druhy od jablíčkových křížal po datle :)
"Sladkůstky" k dětství patří a nelze je dětem odpírat, ale je fakt, že by to mělo být něco výjimečného. Ne běžného.
Bc. Kateřina Trsková, říjen 2018
Požární poplach
Zrovna jsme svačili, když paní kuchařka Vendulka začala bít vařečkou o pokličku na poplach a volat "Hóóří, hóóří". Starší děti už to znají, těm nejmladším jsme raději řekli, že je to jen "jako". Přeci jen, teprve před pár dny poprvé přišly do školky...Ve spolupráci s Hasičským sborem z Mojžíře jsme si vyzkoušeli, jak správně opouštět budovu - v klidu, bez křiku, společně, nouzovým východem. Hasiči nám předvedli krátkou ukázku hašení ohně a ukázali nám vybavení hasičského auta.
Bc. Kateřina Trsková, září 2018
školní rok 2017 -2018
Dětský den nám pomohli zorganizovat žáci 9. třídy Základní školy. Děkujeme moc jim i všem rodičům, kteří přispěli a pořídili cenné dárky, které si dětí mohly "koupit" za kouzelné fazolky.
Svačinka
Velikonoce u Soviček
Sovičky si připravovaly špízy :)
Cvičení a "blbnutí" ve velké tělocvičně.
Pan školník opaluje šatny :)
Grafomotorika ve velkém
Abstraktní kreslení autíčkama místo štětců :)
Stěhování klavíru do třídy Žabiček, ještě jednou děkujeme všem tatínkům, co pomohli :)
Karneval v mateřské škole a paní učitelky z Ledového království :)
Hrajeme "Zamotej se" :)
Žabičky vyhledávají stejné tvary.
Karnevalové tvoření u Soviček :)
Žabičky vybarvují.
Ranní cvičení se stuhami.
Rozlišování barev a počtu v logických řadách :)
Malování v mouce.
Žabičky malují balónky.
Nový peřiňák na ukládání lůžkovin :)
Návštěva sběrného dvora :)
Využili jsme k tvoření ruličky od toaletního papíru a vyrobili foukací ohnivé draky :)
Skládáme svá jména.
Žabičky si staví garáže pro auta :)
Skládáme duhu :) společná práce dětí :)
Třídíme protikladná slova.
Malování slanou vodou a zkoumání slaných krystalů.
Relaxace po cvičení.
Žabičky tvoří rukavice - společná práce :)
Vyrábíme třpytivé relaxační lahvinky :)
V centru domácnost si děti vyrobily zasněžené domečky :)
Tvoření dětí aneb eskymácká vesnička :)
Máme nový program na interaktivní tabuli plný her a úkolů a zapojili jsme se do programu "ŠKOLKA HROU".
Žabičky na zimním stadionu.
Poznáváme a napodobujeme písmenka.
Zmizíkování :)
Hrajeme si na zvířátka :)
Holky s bobkama :)
Besídka Žabiček
Piškvorky :)
Pečeme dort k 5. narozeninám
V sobotu 11. listopadu 2017 jsme přivítali miminka v obci na Vítání občánků.
Vybarvujeme vánoční stromeček.
Sovičky vyrábí berušky.
Žabičky se učí číselnou řadu 1 - 5. Jeden puntík, druhý puntík...