Co se povedlo
Velké změny začínají od nejmenších.
Environmentální výchova je v Povrlech nedílnou součástí předškolního i základního vzdělávání a snahou každého učitele je se této oblasti věnovat hravě, kreativně a především smysluplně. Ideálně tak, aby všechny děti chápaly, co je smyslem, přišly se zaujetím domů a to, co se naučily ve škole, naučily také mámu a tátu. V budoucnosti pak žily se vší pokorou a ohleduplností k přírodě jako její součást.
V Ekoškolách se děti, učitelé a rodiče stávají partnery. Společně zlepšují mateřskou školu a její okolí. Děti se učí samostatně rozhodovat, promýšlet své činy, přebírat zodpovědnost a chovat se ohleduplně. Symbolická zelená vlajka zdobí již přes 130 škol v České republice a více než 17 000 škol po celém světě.
Je mou milou povinností oznámit všem, že jsme na základě auditu konaného 29. 3. 2019 poprvé získali MEZINÁRODNÍ TITUL EKOŠKOLY také pro naši mateřinku. Slovem „získali“, pak myslím především všechny děti, zaměstnance mš, přátele a rodiče, kteří nás podporují, pomáhají materiálně či se aktivně zapojují do dění, inspirují, motivují… Podmínkou k získání tohoto ocenění bylo výborné zvládnutí mezinárodní metodiky 7 kroků a realizace pozitivních změn ve škole i v okolí. Mnohé jsme již udělali, jiné teprve společně vymyslíme, zrealizujeme či zavedeme. Toto ocenění bereme jako signál toho, že jsme našli správnou cestu. Nejsme na jejím konci, ale na začátku. Slavnostní předávání mezinárodních titulů proběhne 18. 6. 2019 v prostorách Valdštejnského paláce Senátu PČR ČR v Praze.
Bc. Kateřina Trsková
Jóga pro děti ve školce i na zahrádce
Jóga se stala součástí každodenních pohybových činností dětí téměř okamžitě, jakmile jsem s ní děti seznámila. Je totiž ohromně zábavná a pro děti atraktivní. Plná fantazie a možností. Prostě ideální způsob jak motivovat všechny děti k pohybu, a to dokonce i ty s nedostatkem energie či naopak děti s příznaky ADHD. Velmi dobře prospívá i dětem s alergiemi či s různými zdravotními problémy. Děti při ní získají nejen větší pružnost, pohyblivost, pevné svaly, lepší držení těla, ale zlepší také koordinaci a smysl pro rovnováhu. Jógové polohy vycházejí z dynamických pohybů nejrůznějších zvířátek či věcí. Děti jsou přirozeně zvídavé a mají barvitou představivost, díky níž dovedou s nadšením napodobovat cokoliv. Provádí se dechové techniky a děti se tak učí relaxaci, která má velmi pozitivní vliv na jejich emoce a psychický stav. Jóga je nesoutěživá. Je přátelská. A děti ji milují.
Bc. Kateřina Trsková
Školka v pohybu
Na jaře 2019 v Povrlech vznikla perfektní spolupráce mateřských škol s TJ Povrly, zejména pak s Lukášem Vobeckým, který pravidelně připravoval pro děti z mateřských škol tradiční sportovní hodiny na fotbalovém hřišti. Díky jeho hrám a překážkovým drahám děti velmi aktivně rozvíjely lokomoci těla. Pochodovaly, běhaly slalom, podlézaly, přeskakovaly, zlepšovaly se v házení a chytání míče, kopání na branku… Celý projekt pak vyvrcholil Sportovním dětským dnem ve čtvrtek 30. 5. 2019, během kterého děti soutěžily a získaly dokonce i zlaté medaile. Ti nejlepší pak i věcné dárky. Velmi děkujeme Lukášovi a celému klubu za parádní sportovní programy, které si užily jak děti, tak paní učitelky.
Bc. Kateřina Trsková
Jednorožčí marionety z odpadového materiálu. :)
Jak jsme vyráběli hmyzí domečky :)
Den plný aktivit, her a soutěží si pro nás připravily děti z ekotýmu Základní školy Povrly. Soutěžili jsme v třídění odpadu, v hledání pet víček v písku, v popelářském závodu, v poznávání chutí apod. Bylo nádherné počasí a tak jsme se rozhodli strávit celý den venku a to včetně odpoledního odpočinku na dekách ve stínu, zasadit hrášek a také udělat dobrý skutek pro broučky a vyrobit hmyzí domečky :)
Žabičky objevují a tvoří naší planetu Zemi.
Zasadili do našeho záhonku hrášek, který nám moc chutnal i loni. Pomáhaly nám s tím děti z Ekotýmu Základní školy. Tak snad bude letošní úroda bohatá :)
Rodiče Julinky a Ladušky nám vyrobili nádherný vyvýšený záhon k pěstování hrášku, jahůdek nebo rajčátek. A tak jsme ho hned usadili, abychom co nejdříve mohli zasadit sazeničky.
Na zahrádce už nám roste krásný přírodní domeček.
Protože jsme si ve školce povídali o tom, jak důležité je odpad netvořit a předcházet mu, rozhodli jsme se vyrobit si svoji barevnou veselou nákupní tašku, kterou můžeme dát mamince a nebo si ji nechat. Bude se nám hodit do kampaně "Obyčejného hrdinství".
Této kampaně se může zúčastnit kdokoliv z Vás.
https://ekoskola.cz/detail/cz/obycejne-hrdinstvi
Technikou tisku si vyrábíme indiánská trička na Ozdravném pobytu v Doubici. Ze starého nové, veselé a barevné :)
Stavění domečků, celý den v lese, čerstvý vzduch a úsměv na tváři.
Den Země
Den Země je možnost jak si připomenout, že bychom o svou planetu měli pečovat jako o to nejdražší. Láska k přírodě, ať živé nebo neživé přežívá v každém z nás. A je důležité si připomínat. Je důležité vnímat. Je důležité šířit. Je důležité spolupracovat.
Každoroční oslava Dne Země v mateřské škole Povrly sebou letos přinesla velmi milou spolupráci s Ekotýmem a žáky 9. třídy Základní školy Povrly, kteří společně s p. uč. Markétou Strnadovou naplánovali a připravili dopoledne plné eko-her a soutěží. Děti třídily odpadky do různobarevných popelnic, sázely hrášek do nových vyvýšených záhonků, bez zapojení čichu a zraku vyzkoušely své vlastní chuťové pohárky při ochutnávání různých druhů potravin, zahrály si na popeláře a závodily, kdo rychleji odveze na tatrovce plný valník petvíček, křídovými kresbičkami zdobily chodník vedoucí do školky a v neposlední řadě také aktivně chránily přírodu. Konkrétně se děti pustily do výroby hmyzích domečků, aby tak pomohly svým hmyzím kamarádům, kteří po celou sezónu nenápadně pomáhají naší úrodě. Doufejme, že se do domečků brzy nastěhují a my je budeme moci průběžně pozorovat. Speciální byl tento den také v tom, že jsme jej celý strávili venku. Maličko jsme porušili klasický režim školky a po obědě nešli odpočívat na lehátka, ale na zahrádku na deky pod koruny bříz, kde jsme pozorovali plující mraky, dýchali čerstvý vzduch a užívali si krásný jarní den. Velké díky celému Ekotýmu ZŠ za báječně zorganizovaný den.
Bc. Kateřina Trsková
Tvoříme na velikonoční jarmark. Ovečky z překližky nám nařezala maminka Tobíka a my je ozdobili pilinami a mašličkami
Ovečky si budete moci zakoupit na charitativním velikonočním jarmarku
Do školky jsme si pořídili nové miminko z peněz našetřených ze sběru papíru. Je to želva zelenavá a jmenuje se Koki.
Jednou za čas si za odměnu upečeme také něco sladkého - tentokrát domácí kokosové sušenky s čokoládou.
Ekotým pomáhá s nástěnkou :)
Velikonoce u Soviček
Sotva vykouklo sluníčko, už jsme běželi na zahrádku. Zkontrolovali jsme naše záhonky a zjistili, že se malinko rozpadají, ale nevadí. Připravili jsme si zatím semínka a na zahrádce pak přesazovali malé rostlinky rajčátek.
Ve školce máme krabici, kam hážeme odstřižky barevných papírů, aby jsme je později mohli znovu použít. Tentokrát jsme si je nastříhali a pustili se do výroby jarní duhy. Opět jsme použili kartónový obal, ve kterém nám do školky přivezli nový stůl. A teď už nám duha zdobí školku.
Mňam. Tentokrát jsme se odměnili výbornou zdravou kustovnicovou limonádou, kterou jsme si s dětmi vyrobili v centru Domácnost. Byl to takový hokus pokus, jestli dětem bude chutnat. A opravdu chutnala! Takže si ji někdy zkuste udělat i doma. Příprava je velmi jednoduchá a rychlá. Potřebujete jen 50 g kustovnice (Goji), 20 g zázvoru, šťávu z jednoho citronu, 1l perlivé vody a sladidlo (třtinový cukr, javorový sirup, agave sirup...co máte :). Kustovnice se namočí na hodinu do vody, aby změkla. Pak se vše smíchá, rozmixuje a přepasíruje. Limča má super oranžovou barvu :)
Letos jsme se rozhodli, vytvořit Morénky z březového proutí, které máme na zahrádce. Poslali jsme je po Labi a pěkně se se Zimou rozloučili. Kolem Labe nám začaly děti z ničeho nic nosit nalezené odpadky a čistit okolí řeky. Ve školce jsme přivítali jaro a vyrobili jsme si jarní paní Vesnu. Její tělo je z kartonového papíru (krabice, ve které nám v prosinci přivezli nový stůl), šatičky zdobí kytičky ze zbytkových materiálů, do kterých už jsme jednou střihli, ale schovali si je na další tvoření - kreativně jsme se vyřádili při zdobení. Nos má Vesna až z továrny na dřevěné hračky (z Krtečkovo porodnice) v Jiřetíně u Harrachova, odkud nám Leontýnka s maminkou přivezli "kazové" kousky dřeva, které můžeme používat při tvoření.
V rámci povídání o dopravě a zásadách bezpečného chování na chodníku, na silnici, na nádraží, v autobuse apod. jsme vyrobili z ruliček od toaletního papíru autíčka.
Odpadový materiál využíváme i k výrobě pomůcek - tentokrát jsme využili korek a vyrobili písmenka k objevování a prvnímu skládání slovíček.
Z ruliček od toaletního papíru jsme si vyrobili exotická zvířátka :)
Kamarádi skřítka Odpadlíčka
Odpadlíčka už u nás ve školce zná snad každý. Je to náš kamarád, který každý týden jezdí na výlety s rodiči i dětmi a zažívá spoustu dobrodružství, které rodiče zapisují do památníčku i s fotkami. Díky tomu se děti ve školce nenásilnou formou učí spoustu zajímavostí ze světa odpadu např. že účtenky nepatří do papíru, autovraky se rozebírají na součástky, které se znovu používají, ruličky od toaletního papíru se hodí spíše na tvoření než do modrého koše... Skřítek Odpadlíček je ve školce opravdu oblíben a téma je všudypřítomné. Dokonce i do dopisů pro Ježíška se přání „mít vlastního skřítka Odpadlíčka“ promítlo. Správného Odpadlíčka však nenosí Ježíšek. Správný Odpadlíček je vyrobený z toho, co dům dá. Vyrobený vlastníma rukama. Vlastním úsilím. A tak jsme tvořili. Krásné látky, stužky, knoflíky, pentličky, nitě, bavlnky. Šikovné ruce maminek, tatínků a dětí. Fantazie a kreativita. Šicí stroje. A už není pouze jeden, ale celá parta. Jedna z dalších povedených tvořivých akcí nebyla tentokrát směřována pouze na děti, ale také na šikovné rodiče, kterých máme v Povrlech opravdu hodně. Někteří z nás zasedli k šicímu stroji po dlouhé době nebo zcela poprvé. Dne 4. března 2019 se tak ze starých zbytků a látek narodilo mnoho nových a originálních hraček. Co kus to unikát. V dnešní "spokojené době" dětem často nic nechybí. Pokojíčky mají plné hraček z hračkářství. Často hozených někde v koutě. Věřím, že právě díky tomu, že děti mohly být u procesu vzniku, vymýšlely jak bude jejich skřítek vypadat, stříhaly látky, přišívaly knoflíčky... a díky tomu, že TOUŽILY po tom mít svého Odpadlíčka, bude mít hračka v jejich srdíčku výhradní místo.
Bc.Kateřina Trsková
Baterkožrout a Víčkožrout
Ke skřítkovi Odpadlíčkovi přibývají kamarádi. Po celý leden děti nosily do školky odpadový materiál, z kterého jsme mohli začít tvořit naše pomocníky ve sběru odpadu. Nehezké popelnice jsme přetvořili na krásné žrouty. Na začátku února třída Soviček společně s paní učitelkou vyrobili Víčkožrouta, který nám sedí ve vestibulu a spokojeně požírá všechna víčka ze školky i z domova. Petvíčka do sběrného dvora sice nepatří, ale my s nimi máme velké plány. Pomůžou nám vyzdobit třeba zahradní domeček.
Na konci února se k Víčkožroutovi přidal i Baterkožrout, kterého tvořily Žabičky s pomocí paní učitelky. Recyklace baterií, stejně jako jakákoli jiná recyklace, je proces náročný — avšak vpravdě užitečný. Mimo ochrany životního prostředí a zdraví poskytuje recyklace baterií i energetické a materiálové úspory surovin. Jinými slovy recyklací získané suroviny mohou být levnější než těžba a stejně tak mohou být získány více takzvaně ekologicky. Je však zapotřebí co nejvíce baterií získat zpět. A tak, co Baterkožrout „sežere“, to se také dostane díky němu, tam kde se baterky správně zrecyklují.
Hana Dejová
Když jsme si připomínali, co už víme o odpadech prostřednictvím kreslené ekoškolkové analýzy, zjistili jsme, že sice kreslíme na papír z obou stran, ale že toho z papíru neumíme moc složit. A tak jsme se dali na origami a opravdu nás to baví. Během 14ti dní jsme se naučili složit pejska, kočičku i prasátko. Někteří z nás umí také čepičku, lodičku a kelímek (na křížaly), což nás naučila milá návštěva - vnučka školnice Šárky, která u nás tráví jarní prázdniny a Ekoškolka se jí moc líbí, i když je to už velká školačka.
Velmi šikovní rodiče Tobíka nám do školky vyrobili perfektní pomůcku z odpadního materiálu - hrdel od pet lahví a odřezků dřeva. Díky této pomůcce si děti procvičí, jak správně nasadit víčko na hrdlo a utáhnout či povolit. Příště až pojedeme na výlet, se třeba už nikomu nevyprázdní do batůžku celý obsah lahvičky :) Včetně jemné motoriky a barviček si děti procvičí také zrakovou nebo sluchovou paměť, protože v centrech nešroubujeme víčka jen tak, ale snažíme se zapamatovat barevnou kombinaci podle vzoru nebo diktátu.
Karnevalové tvoření u Soviček :)
Řasokoule je zvláštní vodní rostlina, které se přezdívá "vodní skřítek". Ve volné přírodě je poměrně vzácná. Má ráda studenou, čistou vodu a dostatek světla. Je heboučká a v akvárku může žít s rybičkami nebo sama. Aby byla krásně kulatá musí se občas prstíkem "pomazlit" a pootočit.
Zkoušíme sušit hrušky.
V centru Domácnost jsme to tentokrát vzali z gruntu. Záleží nám na prostředí, ve kterém žijeme. Chceme to mít hezké a čisté nejen ve školce, ale i doma. A tak trénujeme, jak správně uklízet, jak správně vymáchat a vyždímat hadr, jak vyleštit zrcadlo, jak vytírat, jak vysávat, prostě "jak správně uklízet s chutí". A příště pomůžeme mamince, ať to společně zvládneme rychleji a můžeme jet třeba na výlet.
Děti ze třídy Soviček vytvořily Víčkožrouta z materiálu, který po celý leden do školky nosily s rodiči. Víčkožrout stojí v chodbě školky a má velký hlad. Pozor, žere jenom plastová víčka všeho druhu. S víčkama máme do budoucna velké plány. Mrkněte, jak víčkožrout vypadá a k čemu víčka v budoucnosti využijeme :)
Skládáme duhu :) společná práce dětí :)
Použili jsme staré letáčky k návrhu, jak by mohl vypadat takový robot nebo náš Víčkožrout. Z letáčků jsme vystřihávaly různé předměty, kelímky, petlahve, sklenice a jiné obaly, v kterých se prodávají potraviny v obchodě. K tvoření nám stačili staré letáčky, nůžky a lepidlo.
Z našetřených peněz ze sběru papíru jsme si pořídili do školky sušičku na ovoce, a tak si budeme sušit nejen to ovoce, ale také bylinky, zeleninu i kytičky na tvoření. Děkujeme za to, že sbíráte s námi :)
Cvičení a "blbnutí" ve velké tělocvičně.
V rámci povídání o dalším ekologickém tématu - tedy o vodě a jejím významu pro život na planetě Zemi jsme vodu po školce nejen hledali, ale také s ní experimentovali - vymývané obrázky nás opravdu bavili.
Přemýšleli jsme, co se starou česací panenkou. Vlásky měla nenávratně zacuchané. A tak jsme ji s dětmi vymysleli nové.
Děti vyráběly čertíky ze starých kartónů a kožichu. Zdobí nám teď školku.
Rodiče nám pomohli s nasbíráním materiálu a s výrobou recyklovaných hudebních nástrojů :)
JABLÍČKOVÝ DEN: Děti si vyrobily ze starého kartónu a zbytků látek červená jablíčka. Procvičily ručičky a ve velké míře také pozornost a trpělivost při tkaní.
Tiskáme jablíčka na stará bílá prostěradla, které znovu využijeme a budeme je používat jako sváteční ubrus na stoleček :)
Žabičky sbíraly odpadky i na vycházce a u školky je správně roztřídily.
Holky - nástěnkářky :) kreslí obrázky do plánu činností, které letos v rámci Odpadů chceme zvládnout. Obrázky si můžete prohlédnout ve školce pod ekoškolkovou nástěnkou.
Žabičky si v centru ateliér vyrobily krásné velké kontejnery, do kterých se učily třídit různé druhy odpadků, které děti vybarvily.
Jak správně třídit odpad si procvičujeme i při hraní pexesa.
Či při vybarvování omalovánek.
Analýza, toho co děti již znají, co jim jde, případně v čem si nejsou jisti a co můžeme zlepšit proběhla v rámci akce "Stopování skřítka Odpadlíčka". O této akci napsala Písmenková redaktorka p. Mašitová moc hezký článek a obrázková redaktorka Dája Randáková nakreslila krásný obrázek. Ve fotoalbu si můžete prohlédnout množství fotografií, které vyfotili děti v rolích fotografů :)
A na této fotografii Vám ukážeme náš první Ekotým, který se účastnil nejen analýzy, ale také čištění lesa od odpadků a hledání skřítka Odpadlíčka.
Tohle se nám podařilo v lese nasbírat.... V lese bylo tolik odpadků, že to překvapilo i dospělé. Je to velice smutné, a proto...
až půjdete na procházku do lesa vemte si rukavice a pytel...
Uvidíte, že budete mít dobrý pocit, že nejste k prostředí, ve kterém žijete lhostejní.
Žabičky si vyrobily vodní relaxační lahvinky se třpytkami a korálky. Nejen, že zrecyklovaly staré petlahve, ale také dělaly pokusy s barvením vody a s ponořováním těles.
Vyrábíme ze starých voskovek nové...duhové :) "recyklujeme" :)
Návštěva sběrného dvora.
Zdobíme si školku vlastními výrobky.
Vyrábíme si držáčky na ubrousky z recyklovaných korálků Hama beads.
Sbíráme víčka a používáme je k hraní, učíme se třídit barvičky, počítat, skládáme obrázky, mandaly, vozíme je v tatrách...
Sovičky vyrábí berušky.