ekotym kuchta buchta
Ekotým je základem fungování programu Ekoškola na mateřské škole. Je sestaven z dětí, ale i dospělých (učitelů, rodičů i provozních zaměstnanců mateřské školy).
JAK EKOTÝM FUNGUJE?
Ve školním vzdělávacím plánu mají environmentální tématické celky zařazeny obě třídy. Jejich realizace je však velmi rozdílná a to především s ohledem na věk, schopnosti, znalosti a jiné možnosti dětí. Zatímco nejlepším způsobem, jak budovat lásku k přírodě u nejmladších dětí je samotný pobyt v přírodě. U starších dětí je zřejmé i estetické vnímaní – chtějí vidět krásu. A dále etické vnímání – chtějí pomáhat, chránit, chtějí se chovat správně a to nejen ve školce, ale také doma. Právě pro samotné nadšení dětí jsme se nechtěli omezovat na výběr dětí do ekotýmu ve smyslu menší skupinky, nechtěli jsme rozdělovat „povinnosti“ určitým členům. Chtěli jsme v ekotýmu všechny děti a chtěli jsme, aby se všechny děti mohly zapojit dle momentální potřeby. Vlastně – nechtěli jsme to my, chtěly to děti. A tak se v činnostech spjatých s ekoškolkou děti střídají. V rámci každodenních činností a center aktivit se děti starají o květiny, zvířátko Sváťu, na jaře sází semínka a sazeničky, zkoumají růst rostlin, pěstují hrášek, bylinky jahůdky, v dětské kuchyňce si připravují jídla podle zdravých receptů, odnáší bioodpad do kompostéru na zahrádce, třídí odpad a snaží se k tvoření využívat materiály určené k likvidaci...
Role členů v ekotýmu (několik fotografů, zapisovatel, písmenkový redaktor, obrázkový redaktor, koordinátor, nástěnkář) zobrazují piktogramy na tzv. medailích, které si vždy před činností rozdělíme a zavěsíme na krk. Na větší akce chodí rodiče různě podle toho, jak dovolí pracovní záležitosti. Zapojují se také do center. Již několik let spolupracujeme s tatínkem ze zdejšího mysliveckého sdružení Zálesák, s Ekofarmou Choratice, se Základní školou, kde nám žáci pomáhají organizovat Den Země. Na školkové akce spojené s ekoškolkou velmi často včetně rodičů dochází také starší sourozenci dětí a přátelé školy. Rodiče nám pomáhají informovat širší veřejnost v obci např. psaním článků do Povrlského zpravodaje. V rámci Ekotýmu nám rodiče pomáhají s vyhledáváním zajímavých informací ohledně vybraného tématu, pomáhají nám sehnat potřebný materiál či realizovat naplánované činností. Nedílnou součástí ekotýmu jsou tak děti, rodiče a samozřejmě všichni zaměstnanci mateřské školy.