Co se povedlo
Po dlouhé pauze, kdy byla naše mateřská škola uzavřena s ohledem na nouzový stav v ČR a covidovou pandemii jsme vyrazili na výlet na Český ranč, kde jsme se "pomazlili" s pejsky, kočičkami, koníky, ovečkami, kozami, poníky....V lesním výběhu jsme mohli pozorovat lesní zvířata a vzácného jelena albína.
Masopustní průvod nás letos velmi překvapil kreativitou masek, které rodiče s dětmi připravili a ve velké míře vyrobili z rozmanitých materiálů, velmi často zbytkových :)
S výtvarníčkem Patlavkou jsme tentokrát experimentovali s vodou a rozpouštěli barvičky z krepového papíru. Tato činnost nemá s ochranou přírody příliš společného. Přesto je s podivem kolik experimentů s vodou se při výtvarné výchově dá vykouzlit. Voda totiž není jenom pro život, ale i pro zábavu - avšak využíváme ji s rozumem.
Všimněte si také, jak se nám zkrášluje prostředí našeho výtvarného ateliéru :).
Zima pomalu končí a my se již připravujeme na jarní pěstování všeho možného. Z hlíny jsme si tentokrát vyrobili velikonoční mističky, ve kterých po vypálení necháme klíčit řeřichu. Celý proces od semínka po rostlinku budeme bedlivě pozorovat a pak si na klíčkách pochutnáme - na chlebu s máslem jsou totiž nejlepší.
V rámci probírání planety země jsme si s dětmi povídali i o znečišťování planety a děti si vyzkoušeli "zachraňovat zvířátka ze znečištěného oceánu".
Při povídání o dinosaurech jsme si z odstřižků postavili kostru T-Rexe přímo ve třídě, ruličky jsme zase použili při výrobě Brontosaura.
Soutěžíme s v rámci projektu "Měníme svět s IKEA" o podporu při vybudování bylinkové zahrádky Kuchty Buchty.
Vánoční tvoření se neslo v duchu znovupoužitelnosti materiálu a tak vznikly např. krásné svítilny ze zavařovaček nebo zápichy andělíčků z dýhy. Dýhu jsme získaly z celorepublikového projektu Fíha-Dýha, který vznikl na podporu povědomí o kvalitě přírodních materiálů u dětí. Jedná se o zbytkové kusy dýh, které vznikají při výrobě nábytku ve velkých firmách jako jsou např. JITONA a SAPELI. Dýha je zdarma věnována do škol v celé ČR i na Slovensku na tvoření, ale také na ukázku rozmanitosti dřeva a jeho vlastností.
Během příprav na Ježíška jsme se drželi hesla "Co dům dal" a ozdobičky na stromeček vyráběli z toho, co jsme našli ve skladu. Co jsme mohli jsme poté s radostí za symbolickou částku prodali na obecním Vánočním jarmarku.
Před Vánoci jsme kromě tradičního cukroví vyzkoušeli také upéct vánočku ze surovin. Už velmi dobře totiž víme, jaký je rozdíl mezi surovinou a potravinou a kolik práce člověk musí vynaložit pro kus upečeného žvance.
Vánoční tvoření
Rodiče s dětmi mohli přijít načerpat pohodovou atmosféru do školky již po první adventní neděli. Prostory byly již nazdobeny a všudypřítomnou vánoční atmosféru dokonale doplnil živý vánoční strom uprostřed chodby, za jehož věnování velmi děkujeme rodičům Svobodovým. Zněly vánoční koledy, voněla vanilka. Na programu bylo mnoho zajímavých činností. Vedle výroby lucerniček, během které se kreativně vyřádily především maminky, si všichni vyzkoušeli také tradiční zdobení perníčků cukrovou polevou. Perníčky jsme napekli s dětmi několik dní dopředu v součinnosti s maminkami, které poskytly suroviny. Na programu byla také výroba dalších vánočních předmětů např. andělíček z dýhy, skládané vánoční hvězdičky, vyšívání stromečku do kartonu nebo výroba vánočních ozdob na stromeček. Důležité pro nás bylo, aby veškeré předměty vyráběné na vánočním tvoření byly vyrobeny především z odpadového materiálu jako např. ze zbytků dýhy, ze zavařovacích sklenic, obalových materiálů, či aby se vyrábělo z přírodnin, případně z toho „co dům dal“. Jako správná ekoškolka jsme chtěli, aby celá akce měla environmentální přesah a motivovala k tvoření i po jejím skončení a především pak k „znovuvyužívání starého“. Vánoce jsou nádherné období roku, kdy trávíme čas s rodinou a přáteli, ale zároveň je to také doba, ve které produkujeme velké množství odpadu. Lidé utrácí nejen za dárky, ale také za množství dekorativních předmětů. Mnohdy zbytečně. Protože jak jsme se přesvědčili již mnohokrát, v Povrlech žijí velmi kreativní a šikovní lidé. A právě trocha kreativity stačí k tomu, abychom snížili dopad těchto nejvýznamnějších křesťanských svátků na životní prostředí.
A jak tedy můžeme snížit produkci odpadu během Vánoc? Tak například…
1. Ručně vyrobené dárky a zážitky potěší nejvíc.
2. Při balení vynechte tradiční balící materiály. Dárky můžete krásně zabalit i do znovupoužitelných materiálů – např. látek, opakovaně použitelných tašek, novinového papíru. Běžně dostupný balicí papír je velmi často nevhodný k recyklaci. Obsahuje plastové a kovové části a nelze jej vytřídit do běžného papíru. Místo stuhy použijte přírodní provázek, přidejte smrkovou větvičku, šišku, vystřiženou vločku…
3. Nekupujte stále nové ozdobičky na stromeček, ale vytvořte si s dětmi vlastní recyklovatelnou a kompostovatelnou výzdobu pomocí přírodnin, papíru, sušeného ovoce…
5. Říká se, že Vánoce jsou svátky obžerství. Udělejte to letos jinak. Základem neplýtvání je nekupovat jídlo, které nejste schopni spotřebovat.
Bc. Kateřina Trsková
Na kroužku Vaření s Kuchtou Buchtou děti zkouší různé zdravé recepty. Například mrkvové sušenky se moc povedly :)
I prázdné bublifuky lze znovuvyužít. Pokud chcete opravdu velké bubliny, smíchejte s jarem a vodou také cukr. A když přidáte i barvu užijete si mnoho zábavy i při malování.
Během vyprávění pohádek jsme si vyráběli korunky z papírových tácků, ale i z ruliček od toaletního papíru :) Princezny, princové a vládkyně školky kralovaly celý listopad.
Uspávání broučků
Setkání dětí, rodičů i přátel školy bylo naplánováno v čase, kdy se lesní zvířata i broučci pomalu ukládají k zimnímu spánku. Rodiče společně s dětmi vyráběli nebo vybírali kostýmy broučků a berušek a světelné lampionky na průvod několik dní dopředu. V 16:30 před školku dorazilo opravdu mnoho broučků. Společně jsme se vydali na lampiónový průvod obcí. Cílem bylo posvítit na cestu do domečků všem hmyzím kamarádům, kteří jsou pro přírodu nepostradatelní. Broučkové běhali sem a tam, dokud se nesetmělo. Lampiony svítily a v šeru se objevili i velcí brouci – včelka, beruška, kobylka a Ferda Mravenec, kteří děti lákali na lampionky osvícenou zahrádku k hledání pokladu. V pokladu byl zápich berušky pro každého a také pohádka z repertoáru loutkového divadla. Ještě před pohádkou byla na programu společná večeře v prostorách mateřské školy. A protože tradice je tradice - shlédli jsme i letos vtipnou a poučnou pohádku „Broučci“, kterou nám přijelo zahrát Sváťovo divadlo. Po skončení kouzelného večera některé děti zůstaly ve škole také přes noc.
Bc. Kateřina Trsková
Geocaching aneb po stopách skřítka Lesoně
Geocaching je celosvětová hra na pomezí turistiky a sportu. Děti během procházky zdokonalovaly lokomoci těla chůzí v terénu, procvičily své znalosti při rozpoznávání stromů a přírodnin, seznámily se s mapou a GPS navigací, podle které hledaly poklad. S každým nálezem byl spjat vždy nějaký úkol nebo hádanka. Tato outdoorová aktivita měla dětem ukázat možnost, jak lze trávit volný čas a inspirovat rodiče k víkendovým výletům s hledáním tzv. „kešek“. dětí. Tento den byl zorganizován se značným zapojením tatínka Jana Kyrala, který pro děti připravil cca 5 km trasu s pěti stanovišti. Za spolupráci velmi děkujeme a těšíme se, až společně zase vyrazíme. Úkoly na stanovištích byly vymyšleny tak, aby se jejich prostřednictvím přiblížilo dětem prostředí lesa a byly motivovány k tomu na chvíli se zastavit a vnímat les všemi smysly. Děti projektový den hodnotily s nadšením. Z pedagogického hlediska byl projekt velmi bohatý na vytváření situací, prostřednictvím kterých děti nenásilnou formou opakovaly či získávaly nové informace.
Bc. Kateřin Trsková
Holčičky ze třídy Soviček společně s maminkou Aničky Jelenové připravovaly Jablíčkový dort. Strouhaly jablka na struhadle, opakovaly, ale i se učily názvy kuchyňského náčinní. Věnovali jsme se bezpečnosti a opatrnosti při vaření na indukční plotýnce (kterou nám darovali do školky rodiče Pepíka Sedláka) a také dodržování správných hygienických návyků. Víme, že vzorně umyté ručičky jsou nejdůležitější a proto jsou i dětmi připravené dobroty "nejlepčejší". Mamince Aničky děkujeme, že si našla čas a přišla nám pomoct a zpestřit den svou přítomností do centra.
Původně jsme si chtěli s dětmi vytvořit nový ekokodex, jenže.... Do školy nám odešlo jen pár dětí a samotní tvůrci zůstali stále ve velkém počtu, a tak budeme pokračovat v tom, co již známe, opravíme si a nakreslíme nové obrázky, a budeme přidávat nápady, které nás napadnou.
Svačinka
Svítící lampionky z toho, co dům dal - odstřižky, kartony, pauzovací nebo pečící papír. Šetřete peníze a lampionek si s dětmi vyrobte i doma.
Vyrábíme lapače snů ze zbytků umělých květin, které do školky darovala Martina Nalevanková.
Po celý září děti sbíraly v areálu školy vlašské oříšky, louskaly je a loupaly. Oříšky jsme nasušili a uskladnili ve sklenicích. Díky vlastní píli máme plno zdravého mlsání. Toho dobrého :) V září jsme se totiž shodli, že mateřská školka není místo, kde by dítko mělo dostávat bonbónky. Ač jsme to s nimi nikdy nepřeháněli, je čas je vyměnit nejen za oříšky, ale také sušené ovoce... Děti si velice rychle zvykly a společně díky rodičům ochutnáváme všelijaké druhy od jablíčkových křížal po datle :)
"Sladkůstky" k dětství patří a nelze je dětem odpírat, ale je fakt, že by to mělo být něco výjimečného. Ne běžného.
Batika je krásná technika, kterou lze opravit flekaté triko a vytvořit si také originální kus v šatníku.
Pečeme jablečné taštičky s Kuchtou Buchtou.
Na začátku října jsme vyrazili s dětmi i rodiči pátrat po Kuchtě Buchtě během 2. ročníku ekoškolkové procházky. V letošním školním roce se ke skříkovi Odpadlíčkovi přídá také Kuchta, která pořád jí jen buchty. A nejen díky tomu je pořádně kulatá. Kuchtu Buchtu nám ušila maminka Bóža, která byla v Ekotýmu již loni. Během výletu jsme zanalyzovali, co děti již o jídle vědí a zjistili, že jsou témata, která je potřeba pořádně prozkoumat a vyzkoumat, co můžeme dělat lépe. Nejen pro děti, ale i pro jiné členy Ekotýmu bylo vymyšleno hned několik úkolů do plánu práce.
Jak nejlépe vzbuzovat u dětí lásku v přírodě než v ni trávit, co nejvíce času. Stavět domečky, lézt na stromy, sbírat lístečky. Během podzimu jsme byli venku mnohem více než dvě hodiny denně, jak je ve školkách běžné. Mnohdy jsme trávili venku celé dny.
Navštívili jsme zvířátka v ZOO Děčín, během návštěvy nás prováděl živý Oslík a odborník Tom, který nám pověděl mnoho zajímavostí o zvířatech žijících v našich lesích.
A je tu podzim a s ním sběr oříšků a sušení ovoce. Ve školce mlsáme zdravě a děláme si pořádné zásoby na zimu.
Jako každý rok, tak i letos jsme navštívili sběrný dvůr v Povrlech a vyzkoumali kam putují z našich košů odpadky dál. Paní Machková nám vyprávěla, co dalšího se může vyrábět z recyklovaného plastu nebo papíru.
Zopakovali jsme si také barvičky popelnic při výrobě barevných kontejnerků. Lepíme odstřížky z papírů, které nám zbyli z jiného tvoření.
Jak dobře si pamatujeme, co patří do jakého koše jsme procvičili hned v září :)
Vendulka ví, jaké jídlo nám chutná. Při svačinách a obědech vyhledáváme ovoce a zeleninu, třídíme, povídáme si o vitamínech, původu plodin...
Staráme se o záhonky a pěstujeme zeleninku...
Stavíme paletové záhonky a sázíme semínka.
Sázíme afrikány.
Vracíme se ke svým obrázkům a doděláváme je, kreslíme na papíry z obou stran. Pomáhá nám k tomu tento kolíček na nedokončené obrázky.
Podzimní úklid zahrádky :)